نامدگان

معماری داخلی چیست؟
نویسنده : محمد دبستانی - ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

 بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می­شود. این فضاها محیطی را ایجاد می­کنند که پاسخ­گوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیت­های ما در آن صورت می­گیرد. همچنین آن‌‌چه به یک بنا روح می­بخشد فضای داخلی آن است. بنابراین می­توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه‌ی انجام فعالیت­های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار‌می­دهد. بنا به تعریفی که فریمن[1] از معماری‌داخلی ارائه می‌کند، معماری داخلی:

« صرفاً مربوط به بهبود وضعیت بصری یا ظاهری یک فضای داخلی نیست بلکه هدف آن بهینه‌سازی و سازگارکردن استفاده‌های مورد نظر برای یک محیط ساخته شده‌است. در واقع می‌توان از آن به روندی عملکردی، زیبایی‌شناختی و هدایت‌گر، برای رسیدن به‌اهداف مورد نظر از جمله پویایی، افزایش بازده‌کاری و یا بهترکردن روش زندگی،یاد کرد. در این راستا، یک معماری داخلی موفق، علاوه بر این آیتم‌ها باید پاسخگو در مقابل تغییرات اقتصادی، تکنولوژیکی، جمعیتی و اهداف تجاری سازمان یا نهادی که برای آن در نظر گرفته‌شده‌است، باشد.»[2]

بر این‌اساس، هدف معماری‌داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت­سازی زندگی در آن است. فضای زندگی بدون معماری‌داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده‌بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت. معماری داخلی یک تخصص چندجانبه ‌است که با استفاده ‌از راه‌حل‌های تکنیکی و خلاق در داخل یک ساختار، برای رسیدن به یک محیط داخلی مصنوع و جوابگو در مقابل نیازها و کارکردهای مختلف کاربران، عمل‌می‌کند؛ این راهکارها عملکردی هستند و به وضعیت زندگی و فرهنگ ساکنان بهبود می‌بخشند و از لحاظزیبایی‌شناختی هم جذاب هستند. معماری‌داخلی شامل گستره‌ای از خدمات شکل‌گرفته توسط متخصصان حرفه‌ای دارای صلاحیت، تجربه و تحصیلات کافی است تا منجر به بهبود وضع زندگی، سلامت، امنیت و سعادت عموم جامعه شود. در حقیقت موضوع معماری‌داخلی فضای محصوری است شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌های انسانی و مهم‌ترین چیزی که معماران‌داخلی با آن درگیر خواهند بود آن است که کاربران و استفاده‌کنندگان این فضا چگونه آنرا تجربه می‌کنند؟

معماریداخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه­ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی­گیرد. این عناصر ابزارهای کار معمار هستند که همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوش‌آیند قرار‌گیرند. معمار با استفاده از این عناصر به تلاش جهت توسعه، بهبود و بالابردن کیفیت فضاهای‌داخلی می‌پردازد به‌گونه‌ای که محصول نهایی کارش که همان محیط زندگی و فعالیت کاربرانش است از نظر کارکرد، مناسب و از لحاظ اصول زیبایی، خوش‌آیند و در عین حال از دیدگاه روان‌شناختی، رضایت‌بخش باشد.[1].Friedmann

[2].Friedmann, A, "Interior design: an introduction to interior architecture",Elsevier science, 1982,به نقل از: چینگ، د، طراحی داخلی، ترجمه‌ی محمد احمدی نژاد، نشرخاک، اصفهان، 1378، ص47.                                                          


 
 
 Powered by WebGozar