نامدگان

نسبت معماری و معماری داخلی
نویسنده : محمد دبستانی - ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

معماری و معماری‌داخلی را نمی‌توان دو امر کاملاً مستقل دانست که با اتمام یکی، دیگری شروع شود. بلکه این دو بسیار به‌هم وابسته می‌باشند، به‌طوری که تفکیک آن‌ها از یکدیگر تقریباً غیرممکن است. لذا با توجه به نحوه‌ی تأثیر هر دو در فرآیند طراحی، دو رویکرد اصلی قابلذکر است:

الف)‌ در صورتی که در فرآیند طراحی معماری، طراح علاوه‌بر توجه به حجم بیرونی، به فضاهای داخل نیز توجهی کافی نماید، می‌توان پیش از شکل‌گیری کامل طرح و قبل از آنکه اجزاء چنان با یکدیگر تلفیق شوند که تفکیک آنها به سختی انجام گیرد، طراحی فضای داخل را نیز به دقت موردتوجه قرارداد تا به این ترتیب معماری و معماری‌داخلی کاملاً منطبق و هماهنگ باشند.

ب)هرگاه که در فرآیند طراحی به هماهنگی میان محتوا و کالبد و یا همان معماری‌داخلی ومعماری توجهی نشود و طراحی معماری بدون در نظرگرفتن تأثیرات آن بر فضای داخلی انجام گیرد، کیفیت محیط طراحی شده چندان مطلوب نخواهدبود. اگرچه ممکن است که پس از اتمام طراحی و حتی مراحل ساخت، معماری‌داخلی در دستور کار قرار داده‌شود اما معماری‌داخلی در چنین مرحله‌ای شاید دیگر نتیجه‌ی قابل‌توجهی نداشته‌باشد چراکه فضا شکل نهایی را به خود گرفته‌است و ایجاد تغییرات اساسی در آن غیرممکن است. در چنین شرایطی معماری‌داخلی تنها به طراحی دکوراتیو سطوح موجود در فضا تبدیل می‌شود و در بهترین حالت پوسته‌های کاذب برروی دیوارها و سقفها قرارداده خواهدشد.


 
 
 Powered by WebGozar